Chytrý telefon a děti

Na co myslet, než koupíte dítěti chytrý telefon?A jak zvládnout soužití s ním?

Vypráví Jan Kršňák.

Jelikož žádné věčné pravdy dosud neexistují, konečné rozhodnutí je přes vše níže uvedené zcela na vašem vlastním zvážení. Nabízíme pouze několik pomocných otázek. Některé jsou až banální, ale i tak stojí za to si na ně odpovědět. Vhodný věk, kdy dát dítěti jeho první telefon, také nelze nijak určit. Každé dítě je jiné. Obecně dostávají chytré telefony děti kolem 12.-13. roku.

Levný, tlačítkový telefon je pro začátek určitě nejlepší řešení, ale je třeba počítat s tím, že do pár let bude každý telefon chytře připojený na Internet a tato možnost zmizí. S chytrým telefonem v držení dítěte jako rodič definitivně přestáváte být dominantním zdrojem jeho informací.

1. Je vaše dítě zodpovědné? Ať to znamená, cokoli si představujete, je dostatečně vyspělé na to, aby se samo staralo o telefon a o vše, co to obnáší?

2. Ztrácí věci? Protože jestli se občas vrátí ze školy bez tašky, dlouho telefon mít nebude.

3. Bezpečnostní důvody. Pořizujete telefon kvůli obavám o bezpečnost dítěte? Vašich nebo jeho? Protože pak třeba budete mít zase strach, že na něco narazí na Internetu. A také představa, že v nebezpečném okamžiku bude mít čas vám zavolat a vy ho rychle vysvobodíte, je v praxi lehce nejistá. Často se cestou ze školy ztrácí? Vyřeší to telefon? Anebo by bylo lepší se zamyslet, proč se to děje? Pokud má však strach jít samo domů a říká, že telefon to vyřeší, pak proč ne? I když zjistit, proč má strach, je asi podstatnější a aktuálnější.

4. Pomůže mobil zvýšit sociální schopnosti dítěte? Jak? Má-li problémy s komunikací s ostatními, žádné komunikační médium to zřejmě nezlepší. Možná spíše nějaký kolektivní sport nebo třeba skautská skupina.

5. Dokáže telefon používat zodpovědně? Nebude bombardovat ostatní zprávami nebo telefonáty? Nebude si fotit zadek a posílat ho po Internetu? Zde zřejmě nemá cenu dělat si iluze. Bude ho používat jako dítě, tedy jinak než si představujete, jinak než ho používáte vy. Předpokládám. Díky tomu se však také lze o telefonu naučit něco nového. Telefon a Internet mají nekonečno využití a děti mívají tendence většinu z nich vyzkoušet. Nevěřili byste, kolik lajků může mít nespláchnutý záchod.

6. Ví, že používání telefonu něco stojí? Předplacená karta je dobré řešení. Toto téma je užitečné k nabytí finanční gramotnosti. Stejně tak může rovnou vědět, že případné poškození telefonu, jde na jeho vlastní účet nebo že nový telefon, ztratí-li si tento, si bude kupovat samo. Naučit se zodpovědnost za své věci je potřeba a telefon je dobrou učební pomůckou, protože není životně důležitý a lze bez něj být třeba i půl roku nebo rok.

7. Je telefon potřeba nosit do školy? Děti často textují a volají svým spolužákům, ačkoli se s nimi mohou bavit tváří v tvář. Možná to stačí? Anebo naučte své dítě posílat papírky pod lavicí tak, aby to učitelka neviděla. Je to zábava, nejspíš to od něj chytne celá třída? Také od sociálních sítí je dobré se na pár hodin odtrhnout. Ale připravte se, že vysvětlit tohle bude mnohem těžší. Co když mezitím o mě ostatní napíší tisíc vět?

8. Telefony mohou chodit spát. V některých rodinách nocují a dobíjejí se všechny telefony na jednom místě, většinou na dohled rodičů. Obzvláště teenageři rádi provolají celé noci. Jde o to se spolu dohodnout. Spokojenost všech by měla být nejdůležitější. Jinak jde o příkazy a ty, jako všechna nařízení a zákazy, budou čas od času porušena. Výchova není kontrola.

Zde je příklad jedné smlouvy, kterou uzavřela matka se svým třináctiletým synem přesně v okamžiku, kdy mu k vánocům darovala nový iPhone. (v angličtině)

http://www.huffingtonpost.com/janell-burley-hofmann/iphone-contract-from-your-mom_b_2372493.html?ncid=engmodushpmg00000003

Všechny další možnosti mohou být diskutovány níže v sekci komentářů, anebo na Facebooku ve skupině Výchova digidětí…

Pošli to dál
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: