Digitální identita I. – Závislost na řízení

Naše společnost je závislá na autech. Jednou z nejrozšířenějších iluzí dnešního člověka je pocit, že řídí, když řídí auto. Pro mnoho lidí je jízda dopravním provozem jedinou činností, při níž mají dojem, že ve svém životě něco řídí. Ve skutečnosti neřídí nic. Ani své auto. Ve skutečnosti je to řidič auta, kdo je řízen. Dopravními předpisy, vlastnostmi vozovky, schopnostmi svého vozu a potřebami co nejrychleji a nejpohodlněji se přemístit z místa A do místa B. Nechat řízení na někom nebo něčem jiném, není na škodu. Nevadí to, když ve svém životě neřídíte vůbec nic.

Člověk se mění. Být člověkem znamená směřovat do budoucnosti, jež bude jiná, než si myslíme.

Jan Kršňák

Autonomní vozidla

V příštích letech přijdou na trh autonomní vozidla. Budou se řídit sama. Již dnes je většina nových vozů chytrými auty. Mívají zabudou obrazovku s připojením na satelit, která řidiči říká, kudy má jet, radí při parkování a brzdí, když vyhodnotí, že se jim něco staví do cesty. Řidiči to všechno vítají. Je to bezpečné a pohodlné. Každý má auto, takže všude jsou zácpy, takže bez Waze se prakticky nikam nedostanete včas. Váš mozek přestává vnímat, kudy jede a kde se co nachází. Po pár měsících s autonomním parkováním, už si vaše ruce nepamatují, na kterou stranu točit volantem. Chytré digitální auto je především hejno senzorů, kamer a čidel. Nesveze tě, když si nezapneš pás.

Člověk je bytost vozitelná. Být člověkem znamená vozit se.

Autonomní počítač zvaný mozek

Podle současného vědeckého poznání je centrem člověka jeho mozek. To on zpracovává a řídí veškeré informace, které do těla přicházejí zvenčí i zevnitř. Mozek je tím, kdo tě má na starosti. Má tě pod kontrolou. Je to nejsložitější věc ve vesmíru. Někdo říká, že to není věc, ale počítač. Mozek je náš nejkomplexnější orgán. Nejkomplexnější znamená totéž co nejsložitější, ale zní to chytřeji a tvůj mozek má chytré věci rád. Mozek řídí naše pocity, myšlenky i zážitky. Mozek určuje kdo jsme a jací jsme.

Civilizovaný mozek si představuje, že svět sestává z informací. Z informací je složena hmota (kvantová fyzika), živé organismy (biologie) i člověk (psychologie a sociologie). Sám sebe si mozek představuje jako prakticky nekonečné spletivo biochemických látek, jejich spojení a jejich účinků. Láska je pro mozek biochemickou reakcí a sociální sítě jsou pro mozek příjemné, protože vyplavují dopamin, hormon odměny a štěstí. Yuval Noah Harari těmto představám věří, a tak říká, že svobodná vůle se v těle ani v moznu nikde nenachází, a proto neexistuje. Existují jen soubory dat a informačních toků, z nichž se skládáme.

Chytrý mozek má pocit, že má moc všechny tyto biochemické akce a reakce poznat, zmapovat, vytřídit, ovlivnit, uřídit. Proto rád měří, počítá, hodnotí a uspořádává. Mozek si myslí, že být člověkem znamená být hromadou biochemických sloučenin, protože elektromagnetické, materiální a chemické pochody lze pozorovat, vyčíslovat, považovat. Na neviditelné, nezměrné nebo nevyčíslitelné věci dneska nikdo rozumný nevěří.

Člověk je měřitelný. Být člověkem znamená měřit se.

Autonomní chytré hodinky

Proto má mozek moderního člověka rád hodinky. Chytré hodinky samozřejmě. Takové, které dokáží nejen ukazovat čas, ale také umí určit moji polohu. Vědí, kde se nacházím. Jestli jsem aktivní nebo pasivní. Jaký mám tep, kolik jsem spálil kalorií, jestli jsem dost pil a udělal hodně kroků. Jestli jsem splnil, co jsem si předsevzal. Jestli jsem dobře spal. Fitbit si můžete stáhnout také do vašeho telefonu. A časem zapustit mezi chlupy na předloktí

Chytré hodinky nejsou vhodné jen na běhání nebo pohyb po městě. Můžete na nich též sledovat své děti, když jsou někde, kde nejste. Tak víte, že jsou v pořádku. A díky tomu, že hodinky neustále měří pochody vašeho těla, mohou ti říct, jestli jsi, jak na tom jsi zdravotně. Lehkým problémem je, že když člověk sleduje svůj zdravotní stav velmi podrobně, pečlivě a starostlivě, mívá tendenci všímat si spíše negativních než pozitivních hodnot, takže se posléze považuje především za nedokonale zdravého jedince. Což potvrzují i naměřená data. Zdraví jedinci se ve společnosti dnes prakticky nevyskytují.

Člověk se necítí ve své kůži. Být člověkem znamená být nakřapaným a raději tedy pod stálým dohledem.

Smart house – 5G – Internet věcí

Avšak i nemocný člověk pokračuje životem směrem do budoucnosti. Nejsou to jen chytré hodinky, kdo nás doprovází digitalizující se společností. Do chytrých domovů přicházejí též chytré garáže, dveře, lednice, toustovače, vibrátory a chytří, robotičtí asistenti. Alexa a Siri jsou jen první bytosti ze zástupu umělých inteligencí, které už si otírají oči před kontrolní obrazovko-kamerou vašeho prahu. Proto svět potřebuje síť 5G. Aby mohly informace ze všech jejich senzorů a čidel proudit rychle a spolehlivě z místa A na místo B.

Internet věcí pro každý dům. Kdo nebude napojený na globální datovou síť, bude společností považován za divného, nerozumného a nebezpečného. Co když mu chytne pánev na sporáku? Co když ztratí klíče, zorničku by nikdy neztratil! Co když je nešťastný, anebo smutný, proč si nenechá od bytu zahrát veselou písničku? Chytré domy si samozřejmě budou všímat, jak se máte a budou se s tím umět vyrovnat. Už nikdy nebudeme doma sami.

Bydlíme ve světě, kde se všechny obrazovky dívají. Sbírají data. O každém z nás. Nejsme uživatelé technologií, jsme zdroji jejich dat. Digitální zařízení používají nás. Čím více nás sledují, měří a vyhodnocují, tím jsou chytřejší, přirozenější, efektivnější a uživatelsky příjemnější.

Člověk je tvor společenský. Být člověkem znamená žít s hejnem senzorů a kamer kolem sebe.

Sociální kreditní systém

V Číně už ho testují a brzy jej spustí. Hledejte ,,china social credit system“ a udělejte si obrázek sami. Každý z nás je jen souborem dat, obrazem, složkou. Data, kterými jsme, jsou čitelná rozmanitými chytrými algoritmy, které je dokáží vyhodnocovat. Díky tomu nás technologie mohou sledovat a pomáhat nám. V Číně nechala vláda do ulic nainstalovat miliony kamer a čidel. U nás jich zdaleka není tolik, ale jsou tu. Každý občan Čínské lidové republiky obdrží číslo: sociální kredit.

Kamery uvidí a umělé inteligence vyhodnotí, jestli se chová, jak má. Kdo zahodí vajgl na zem, bod dolů. Kdo jí párky a nesportuje, body dolů. Kdo kliknul na špatnou stránku na netu, body dolů. A obráceně. Body se dají samozřejmě také sbírat. Je to jednoduché, praktické a automatizované. Každý dostal informace, jak to funguje a teď to prostě funguje. Kdo má málo bodů, nesmí do hotelu, do letadla, do vlaku, do restaurace, do supermarketu, do školy, domů.

Ovšemže to funguje v Číně a nikoli v Evropě, protože tam mají komunistickou vládu. To je pro testování nových technologií ideální situace. Nemusíte se ptát lidí, prostě to rozhodnete a zařídíte. Režim jedné strany je také aparát, stroj, a tak má technologie rád. Technologické firmy to vědí, a tak v Číně rády testují nové nápady. Způsob, jakým kreditní systém komunikuje a funguje, nevychází z centrálního plánování, ale z decentralizované přirozenosti digitálních sítí. I Seznam, Airbnb, Uber, Heuréka, Netflix, Amazon, Instagram, Facebook nebo Google fungují na bázi dat a kreditů. Kredit je číslo, počet hvězdiček nebo lajků nebo kliků nebo hodnocení. Je to číslo vaší důvěryhodnosti jako zákazníka, poskytovatele, uživatele, člověka.

Člověk je viditelný a podle toho se chová. Být člověkem znamená být chován.

Chytrý telefon

Jeho příchod byl tak rychlý, že jsme si ještě ani nevšimli, jak mění naši identitu, naše sociální návyky, naše způsoby komunikace, náš svět. Už to všechno změnil a nedá se to vrátit. Člověk nemá moc donutit svět, aby se přestal otáčet. Neumíme zastavit čas, pokrok, rozkvět technologií. Už si bez telefonů nedokážeme představit svět ani sami sebe.

Je tvojí pamětí i tvýma očima, je tvým mozkem. Je klíčema, kreditkou, foťáky, chytrým atlasem, knihovnou, kinem, zrcadlem, kalkulačkou, lékařem, sexuálním partnerem, navigátorem, bavičem, hlídačem, chůvičkou i domácím mazlíčkem. Je to hlavně hejno kamer, čidel a senzorů. Je k pohlazení. Rozsvítí se, když ho pohladíš správně. Anebo když správně vyslovíš správné slovo. Anebo když se mu podíváš do očí právě ty.

Některé aplikace fungují jenom s telefonem. Třeba Whatsapp. Co je? Třeba koupit si lístek na vlak půjde za pár let na nádraží jen obtížně. Nebo zaplatit v supermarketu. Nebo poslat daňové přiznání ručně nakreslené na čtvrtkách papíru. I kdybys ty kolonky dokonale překreslil a správně vyšrafoval, počítám, že by to neprošlo. Jako pár let to ještě potrvá, ale dříve nebo později těch pár let uplyne.

Být člověkem dneska znamená být závislým na digitálních technologiích.

Smart house concept vector background. the Internet of things. IOT. Set icon and symbol. Artificial intelligence controls the things in the house.

Sociální síť

Tak si tu žijeme v sociálních sítích, které nás rychle, ale jistě in-formují k obrazu svému. Dávají nám své formy, své tvary. Čísla, písmenka, barvy a filtry. Svou technologickou obrazotvornost, svou digitální flexibilitu, své procesní řízení, své hodnoty a své chytré pohledy na svět. Častí uživatelé sociálních sítí se často cítí frustrovaně, smutně, depresivně, vystresovaně. A osamoceně, ztraceně, vyhořele a zatopeně.

Člověk je osamocená bublina plavající v informačním oceánu. Jeho tělo, oči i mozek sestávají z informací, dat, textů a obrazů. Jsme Velká Data zvenku i zevnitř. Biochemie mozku je pouze nejkomplexnější hejno dat ve vesmíru. Miliony spojení mezi neurony nejsou nic než elektromagnetická data. Miliardy chytrých věcí, počítačů, telefonů a senzorů tvoří globální mozek planety. Nejsložitější mozek všech dob. Žijeme uvnitř něj.

Člověk je bytost z masa, kostí a informací. Ledaže by byl člověk něčím úplně jiným.

Pokračování je tady.

Pošli to dál
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •