Jak určit pravidla užívání Internetu dětmi

,,Pokud většinu toho, co chtějí děti dělat, dělat mohou – byť s určitým omezením, celkem bez problémů přijímají i to, že jsou věci, které (zatím) nesmějí dělat vůbec. Naopak tam, kde se mnoho věcí nesmí, děti bojují za každou maličkost.”

Z výborného textu Mgr. Zuzany Karáskové Ulbertové, Rodič, vychovatel a dítě na Internetu, který vyšel ve sborníku Děti a online rizika, vydaném Sdružením Linky bezpečí, v roce 2012.

,,Dobrá, odpovědná výchova je výchovou proaktivní. Proaktivní přístup k životu znamená, že se snažíme mít vliv na to, aby se staly ty ,,správné věci”… Dá se říci, že proaktivní výchova je tou nejlepší prevencí, jak se nedostat do situací, kdy už je každá rada drahá.” 2x Respektovat a být respektován (Kopřiva, Nováčková, Novelová, Kopřivová, 2008).

Lépe a efektivněji funguje poučené používání počítače a internetu s konkrétními domluvenými pravidly než striktní, neuvážený či zbrklý zákaz všech online činností. Navíc zůstává faktem, že domácí počítač není pro dítě jediný dostupný, a v případě jeho zákazu začne dítě briskně využívat ten ve školní knihovně či u kamaráda. Takže zákaz, navíc bez vysvětlení, poučení a osvěty, opravdu nic neřeší. Pravidla by měla být vytvářena společně všemi, kterých se budou týkat.

 • Nechte si na debatu o internetu a pravidlech jeho užívání dost času. Když nejsme ve stresu a pod tlakem času, jsme mnohem vstřícnější a víc v pohodě.
 • Mluvte s potomkem otevřeně, upřímně, ,,nehrajte na něj habaďůru”. Teprve pak bude sám ochoten s vámi mluvit na rovinu.
 • Mluvte s dítětem či dospívajícím jeho jazykem, nepřehánějte to s odbornými výrazy, přizpůsobte se jeho myšlení a věku. A nepoučujte! Nemudrujte!
 • Klaďte svému dítku (ať už mu je, kolik chce) na srdce, že se na vás může obrátit, když si nebude vědět rady, když bude v průšvihu. A taky se podle toho opravdu chovejte – v případě problému nepanikařte, nezastrašujte, nesekýrujte – jinak zvyšujete riziko, že se na vás už podruhé neobrátí.
 • Buďte otevření diskuzi, poslouchejte názor druhé strany, stavte na kompromisu. Stanovená pravidla pak však důsledně vyžadujte – budete srozumitelní pro dítě (protože neměníte názor a požadavky) a vyhnete se mnoha dalším tahanicím v budoucnu (,,třeba ho zas o hodinu navíc překecám?!”)
 • Berte dítě jako partnera, pokud něčemu v IT nerozumíte, zeptejte se ho. A vy dejte také najevo, že se může zeptat na cokoliv. Zajímejte se o jeho virtuální svět. Pak se snižuje riziko, že bude mít tendence před vámi něco tajit.
 • Naučte své dítě využívat výhody internetu, ale ukažte mu i jiné sféry života, než je ten virtuální – pěstujte jiné zájmy, podnikejte výlety, společně něco tvořte. A hlavně – jděte mu příkladem.

Jaká konkrétní pravidla je dobré s dětmi probrat se dozvíte zde.

Co chytrý telefon, ten kapesní počítač s internetem a Vy?

Jakým zprávám věříte? Kolik používáte digitální zařízení?

Zkuste si odpovědět na následující otázky

Kolik je ve vaší domácnosti počítačů? Víte, v čem všem je zabudován počítač? A víte, co vše se stane počítačem, až vaše děti vyrostou do krásy a dospějí?

Máte nějaká vlastní pravidla používání technologií platná pro Vás osobně?

Dokážete si něco takového vůbec představit? Jste spokojení s tím, jak vám technologická zařízení vstupují do života?

Máte dostatek času sama na sebe? Anebo raději trávíte čas na sociální síti?

S kolika ze svých virtuálních přátel jste se viděla za poslední měsíc?

Co nejdůležitějšího jste objevila díky Internetu tento týden?

Co radostného vám dnes přinesl váš chytrý telefon?

Kdy vám naposledy opravdu pomohl a pomohla byste si i bez něj?

Kdy jste šla naposledy bez telefonu ven? Jaké to bylo?

Spolu s námi naše děti vychová také internet. I on je provede světem k obrazu svému.

Internet jsme udělali my, rodiče. Každý den na něm pracujeme, každý den jej vytváříme a dělíme se s ním o náš čas.

Měli byste si doma sednout a společně si popovídat o pravidlech používání technologií ve vaší domácnosti.

Třeba večer.

Místo práce na počítači.

Vypněte si telefony.

Nepouštějte na místo muziku. Jednoduše se navzájem poslouchejte.

Vypněte proud a zapalte si svíčky.

Děti budou klidně spát, o ně se teď nestarejte. Starejte se o sebe.

Dohodu zakončete hlazením.

Hlazení lidí je lepší než hlazení telefonů.

Rodiče jsou pro děti zdaleka tím nejdůležitějším médiém.

Buďte pro své děti tím pohledem, který jim ukáže svět.

A nechte je přitom dívat se jejich vlastníma očima.

 

Pošli to dál
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: