Deset všímavostních her s TV

O pozornosti – hry mediálního vzdělávání

Elektronická i digitální média narušují schopnost koncentrace. Jejich používáním člověk přichází o pozornost. Lidská všímavost odumírá, ochuzuje se, stává se pasivnější, necitlivější a roztříštěnější. Sledování televize nebo filmu má vliv na rozvoj hyperaktivity – tělo potřebuje vyrovnat rychlost střídajících se obrazů. Lidský mozek se stále ještě učí žít v mediální krajině, která je pro něj po milionech let jeho evoluce stále naprostou novinkou. Většina lidí si ještě vůbec neuvědomila, co se s jejich tělem a myslí odehrává, když se sami a dobrovolně vystavují vlivu moderních médií. Postupně představíme hry, které toto vědomí zvyšují. Je na každém, aby si všímal, co s ním každé z médií provádí. Je třeba sledovat především sebe. Všímejte si vlastních pocitů, nálad a myšlenek. Hry na zvyšování pozornosti jsou hrami na objevování sebe sama.

 1. Televize jako doprovod. Když přijdeš domů, pusť si televizi. Jen tak, nemusíš se na ni dívat, stačí, že hraje někde na pozadí domova. Nastav zvuk na maximální hlasitost. Tak příliš, že se bude třást celý byt. Zkus to vydržet co nejdéle, pokud možno celý den nebo večer. Až k nesnesitelnosti, až k ohluchnutí, skoro až k padnutí. Když ji nakonec vypneš, ucítíš svět na vlastní uši. A poznáš klid. Bez televize je život lepší.

 

 1. Televize je zrcadlo. Stoupni si před zapnutou televizi a dělej se svým tělem vše, co vidíš nebo co říkají. Buď jejím zrcadlem, ale slepě neopakuj. Buď sám sebou, před zrcadlem jsme všechny sebou sama.

 

 1. Televize je zrcadlo 2. Vypnutá televize je zrcadlo. Posaď se před ní a dívej se, co se děje. Vydrž co nejdéle. Pozorně se pozoruj. Všímej si, ale nehodnoť. Nejsi televizním kritikem ani komentátorem. Jen se dívej, poslouchej, ciť. Uvidíš, že jde o dobrý film.

 

 1. Televizní zprávy. Dívej se celý týden každý den na zprávy. Stačí na jeden kanál. O každé zprávě si jednou větou zapiš, o čem pojednávala. Uveď též jeden dojem, který na tebe zpráva udělala. Po týdnu si své zápisky projdi a rozmysli si, zda má pro tebe smysl dívat se na televizní zprávy dál.

 

 1. Dětské zprávy. Napište si vlastní zprávy a předneste je dětem hned po večerníčku. Nějak se přeci musí dovědět, co se ve světě děje a bude lepší, když to uslyší od vás. Řekněte dětem, ať ony připraví večerní zprávy pro vás. Pomožte jim, nebudou-li si vědět rady a požádají vás o inspiraci. Udělejte si doma pěkný večer bez televize.

 

 1. Vypněte televizi a přečtěte si společně nějakou knihu. Anebo si společně vyprávějte bez jakéhokoliv pomocného média. To je ještě lepší. Zhasněte lustr a zapalte v místnosti hejno svíček. To je ještě lepší než lepší.

 

 1. Dívejte se bez zvuku. To umožňuje všímat si více televizních obrazů samotných, konkrétně jejich prázdnoty. Televizní vysílání je postaveno především na zvuku, proto nejsou televizní obrazy kompozičně tak zajímavé jako obrazy filmové. Vymýšlejte si vlastní dialogy. Možná dokážeš změnit děj na obrazovce v padouchův prospěch. Možná budou konečně dávat něco pořádného. Něco skutečně z vašeho života.

 

 1. Kup dětem televizi do jejich pokojíčku. Přidej jim k ní šroubovák, kleště, kladivo nebo cokoli, oč si řeknou a nech je hrát si na hledače pohádek. Třeba v nitru přístroje skutečně nějakou najdou. Anebo alespoň jednu zažijí. Asi bys měl být raději u toho a s připraveným vysavačem. Je možné, že z obrazovky bude něco střepů. Obecně však platí, že televizní obrazovka spíš jenom popraská, rozbít ji na střepy je poměrně namáhavé.

 

 1. Přelep obrazovku velkou čtvrtkou. Nech své děti, aby televizní vysílání samy namalovaly. Najdi svoje vnitřní dítě a hraj hru s nimi. Třeba vyrobíte celý jeden televizní film. Nebo dokonce seriál!

 

 1. Udělej z televize akvárium. Najdi u popelnice starou televizi. Vyber vnitřek a vlož dovnitř akvárium. Naplň vodou, rybičkami, hlemýždi, ráčky, kameny, větvemi, rostlinami a bublinkami ze vzduchování. Dívej se na akvárium, jako by právě dávali tu nejsrandovnější televizní zábavu. Dej rybičkám jména televizních hvězd. Pouštějte si akvárium jako zvukový doprovod pokaždé, když vaše rodina společně hoduje. Umísti do akvária dálkové ovládání a pozoruj, jak porůstá řasami.

 

 

 

 

Pošli to dál
 • 4
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: