Les myšlenek III – C.G.Jung o pozornosti digidětí

Přinášíme úryvek z rozhovoru s Carlem Gustavem Jungem, vedeným někdy v dubnu roku 1955. Lze z něj vyčíst, že v rozptýlené společnosti, jejíž členové se nedovedou soustředit na sebe ani na druhé, žijeme už nějaké to desetiletí…

Küsnacht, Duben 1955: Tlaky a stresy života ve 20. století tak dopadly na moderní mysl, že v mnoha zemích se už děti nedokáží soustředit. Tady v Curychu se mě učitelé u horní části jezera zeptali, proč už nedokáží projít celý učební plán. Zdá se jim, že se děti nedovedou koncentrovat. Sdělil jsem jim, že za to může kino, rádio, televize, neustálé svištění aut a hučení letadel nad námi. Všechny tyhle podněty odvádějí pozornost.

Totéž působí i na dospělé. nemůžete jít do hotelu nebo restaurace a vést inteligentní rozhovor nad večeří nebo šálkem čaje, protože vaše slova se topí v hudbě. Před nějakou dobou jsem byl v newyorském hotelu a chtěl jsem si promluvit s jedním americkým profesorem. Nebylo to možné – vzdali jsme to. Nemám nic proti hudbě ve správný čas a na správném místě, ale dnes ji člověk neunikne. Právě jsem se vrátil z kantonu Ticino v italské části Švýcarska, kde hudbu milují. Ale když v restauraci zapnuli rádio, popudilo mě to tak, že jsem šňůru vytáhl ze zdi.

Jazz a hudba tohoto typu jsou hloupé a zesměšňující. Ale když na takovém místě hrají klasiku, je to ještě horší. Například Bacha. Bach hovoří k Bohu. Bach mě uchvacuje. Ale člověka, který hraje Bacha v banálním prostředí bych zabil.

Koktejly a vše, co symbolizují, jsou stejně tak špatné. Jednoduše ničí všechnu rozumnou konverzaci. Většina lidí, kteří se věnují pití koktejlů, dokáže vést slušný rozhovor až po třetí sklenici. A nejhorší je televize.

(Rozhovory s Carlem Gustavem Jungem, Portál 2015, str. 121)

Pošli to dál
  • 1
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: