Rovnováha mezi sezením u stroje a životem člověka

Pohyb je řešení.

Budeme si hrát. Půl dne, den nebo celý víkend. Čím déle, tím lépe.

Budeme si povídat o dětech na hřišti, ať už virtuálním nebo skutečném. Jak vnímají svět, proč se nezastaví, proč mají neustále co říct, proč jsou tak živé. A proč si nekomplikují život, přestože žijí v komplikovaném světě. Budeme si povídat, kam se při přechodu z dětství do dospělosti všechna dětská živost, odvaha a spokojenost ztrácí. Anebo si budeme povídat o něčem jiném, to záleží jen na nás. I seminář může být hra, jejíž pravidla a děje vycházejí ze všech přítomných.

Budeme si povídat nejen slovy, ale především pohybem. Nepůjde o složité hýbání se, budeme si hrát. Protože hra je nejpřirozenějším dětským pohybem a hlavním způsobem, jak děti poznávají svět. Při hře se člověk cítí uvolněně, bez stresu. Hry, které vyzkoušíme, dovede hrát každý. Nelze v nich vyhrát, ani prohrát a je v nich dovoleno dělat chyby. Dokonce je dovoleno měnit pravidla a dokonce i nehrát a jen se dívat, jak si hrají ostatní. I pak člověk může poznat něco podstatného.

Smyslem her intuitivní pedagogiky není pedagogika. Nejde o předávání manuálu k dětské duši, ale o naladění se na ni. V každém z nás žije dítě, které si dokáže jen tak zahrávat se světem, s druhými lidmi i samo se sebou. Anebo s chytrým telefonem, hejnem obrazovek a rojem emailů. A přitom se cítí klidně a spokojeně.

Existují dva proudy informací.

Jeden proudí do lidského nitra z vnějšku. Zabývá se jím optika i technologie vidění. Jemu věnujeme pozornost, když sedíme před obrazovkami a vsakuje se do nás informační oceán.

Druhý proud vychází z našeho nitra ven. Jsou to pohledy, které vrháme kolem sebe, myšlenky, které sdílíme, světlo vycházející z lidských očí, když se radujeme a cítíme smysluplnost toho, co zrovna děláme.

Hrou, jež je řešením, je zažívat tato proudění v rovnováze.

O to na těchto setkáních jde. Hrajeme si a povídáme a zažíváme vyrovnanost vnitřních a vnějších světů. Z ní se do života člověka linou klid, spokojenost i smysluplnost.

Nakonec tu digitalizaci společnosti všichni zvládneme.

Máte zájem o půldenní, celodenní či víkendové setkání? Napište.