Proč vybavit dítě telefonem?

Protože ho mají všichni, přeci. A cítilo by se mimo. Protože každý člen společnosti musí mít vše, co vlastní ostatní členové téže společnosti. Dítě nikdy nesmí vypadávat z kolektivu. Nesmí se lišit. Všichni musí být stejní. Což se nejlépe zařídí tak, že mají všichni stejné věci. Samozřejmě za podmínky, že se dětem opakovaně vysvětluje, že osobnost jedince se určuje výhradně věcmi, které vlastní. Tohoto úkolu se mohou ujmout rodiče, anebo jej lze svěřit médiím, která kvůli podobným vysvětlováním zaměstnávají profesionály na slovo vzaté.

Anebo protože je jistější, když má dítě telefon. Ale jistější pro rodiče nebo pro dítě? Je-li dáno, že každý moderní přístroj je napojen na internet. Nenechme se zmást, říkáme jim telefony, ale jsou to počítače převlečené do malých krabiček. Díky Internetu, potažmo GPS, lze sledovat polohu telefonu. Může ji sledovat rodič, zatímco vydělává peníze kdesi u počítače a může ji sledovat někdo jiný. Ha! Vztah bezpečnosti a mobilního telefonu se nám komplikuje. A to nemluvím o všem nejnebezpečnějším obsahu, na nějž může dítě na displayi telefonu kdykoli narazit. Z toho mívá většina rodičů velké obavy. Snad ještě větší než z cesty ze školy. A přitom není nic hrůzostrašnějšího než cesta ze školy! A tak prvňáci volají domů, když vycházejí ze školy, když přejdou silnici, že přešli, pak když přejdou druhou silnici, zase že přešli a potom když dojdou domů, volají, že už jsou doma. Rodiče mohou být klidní a dítě dál pokračuje v partii střílečky, co s kamarády rozehrály ráno o matice.

Anebo protože jde o digidítě a telefon k němu prostě patří. Je vlastně přirozenou součástí jeho těla. Bez něj by si nejen nemohlo povídat s kamarády, protože by vůbec nemělo podobné zkušenosti jako oni, ale dokonce by ani nebylo samo sebou. Vypadá to, že digiděti se narodí a rovnou jakoby jim něco chybělo. Telefon, počítač nebo alespoň tablet. Naštěstí má každá normální rodina dnes podobných zařízení hned několik k dispozici. Jsme společností kybrogů. Nebojte, brzo si řekneme kdo nebo co to kyborg je:-)

K procvičování doma:

Možná, že telefon není na cestu ze školy potřeba. A možná je důležité, aby dítě alespoň těch pár minut nebylo kontrolováno. Aby bylo odkázáno samo na sebe. Mělo svůj moment, kdy po něm nic nechtějí ani rodiče, ani učitelé. Je to způsob, jak dítěti zvednout sebevědomí a jak budovat důvěru mezi ním a vámi. Ano, rodičovské obavy jsou přirozené. A stejně tak je přirozené, když se dítě lehce zatoulá a dorazí o dvacet minut později než obvykle. Přežijete to.

Pošli to dál
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: