Šaolinský oční trénink

Všichni si uvědomujeme, že pobyt před obrazovkou unavuje náš zrak. Následujícími cvičeními je možné si oči zase protáhnout. I když nejspíš není potřeba vycvičit ze sebe šaolinského mistra, který umí očima zastavovat letící šípy, určitě je užitečné začít si vlastního vidění všímat a poznávat ho.

,,Proto vám doporučuji, abyste cvičení prováděli s více lidmi nebo alespoň ve dvou. Tímto způsobem vám hned udělá radost a zůstane vám motivace k dokončení celého procesu. Cvičení se provádějí vstoje ve volné přírodě. Nejlépe cvičení účinkuje, praktikujete-li ho vždy ráno. Začněte nejdříve s prvním, sedmým a osmým cvikem. Po jednom až dvou týdnech každodenního cvičení provádějte navíc ještě druhý cvik, po dalším týdnu třetí a tak dále, až nakonec budete trénovat všech cviků v udaném pořadí. ” (Caroline Ebert)

 1. Počítání listů Postavte se ve vyhovující vzdálenosti před strom nebo keř a pohledem počítejte jeho listy. Začněte s padesáti listy, zvyšujte pravidelně počet až k třem stům (každý den o několik listů více)
 2. Koulející hvězdy Koulejte očima ve velkých kruzích (pokud možno co největších). Opište deset kruhů jedním  a deset opačným směrem.
 3. Zuřivé oči Otevřete co nejvíce obě oči a potom je co nejpevněji zavřete. Rovněž proveďte desetkrát.
 4. Blízko a daleko Několik vteřin upřeně hleďte na nějaký vzdálený objekt. Následně se soustředěně zahleďte na některý objekt ve své blázkosti. Cvičení rovněž opakujte desetkrát.
 5. Upřený pohled Klidně, upřeně a bez pohybu očí se dívejte na jeden bod ve vzdálenosti přibližně dva až čtyři metry, co nejdéle vydržíte (může to trvat od několika vteřin po několik minut). Zpočátku se vám oči možná unaví nebo budou bolet, eventuálně dokonce slzet. Není to špatně, nýbrž součást zlepšení.
 6. Krmení ducha Velmi zlehka zavřete oči a nechejte čchi (životní energii), aby vyživila vaše oči i ducha. Zpočátku vás možná přitom budou oči lehce svědit.
 7. Masáž bodů Masírujte si obličej oběma dlaněmi. Prsty si masírujte energetické body okolo očí, na kořeni nosu, na spáncích (spodní polovinou dlaní) a za ušima. Energetické body jsou totožné jako při masáži očí. Jestliže přesně nevíte, kde se nacházejí, prostě si masírujte obličej okolo očí a uší.
 8. Nebeské bubny Zacpěte si pevně uši dlaněmi a současně si prsty zabubnujte čtyřiadvacetkrát na týl.

Převzato z knihy Caroline Ebert – Duše a zrak

Pošli to dál
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: