Virální hra v Dollar Street

Jsou prázdniny. Myslím, že nejlepší vzdělání si teď děti mohou najít samy. V sobě i všude kolem sebe. Pokud ale přesto máte potřebu, aby něco dělaly jakože vzdělávacího, vymyslel jsem pro ně virální hru.

Ať se z poznávání světa stane hra.

Hrací plochou je program na tvorbu myšlenkových sítí Orgpad ( www.orgpad.com). V něm je možné vyprávět příběhy na libovolná témata ve formě sítí sestavených z textů, obrazů nebo videí. Každá síť je knihofilmem plným poznání. Cílem hry je sestavit co možná nejrozsáhlejší a nejpropojenější síť souvislostí. Když se to podaří, knihofilm ožije.
Hra začíná výběrem jedné rodiny z Dollar Street – https://www.gapminder.org/dollar-street.
Do prvních tří políček sítě se zkopírují tři fotky ze života rodiny, např. jejich dům, kuchyň a postel. Mezi domem, kuchyní a postelí vedou cesty. Z políček a cest se začne rozvíjet příběh knihofilmu. Na kteroukoli stranu. Ať se mysl dětí rozběhne, kam se jí chce. Každé nové políčko přidává do knihofilmu nový příběh, novou scénu. Každý dům se nachází v krajině, kterou lze prozkoumat na Google Earth, v každé kuchyni se připravují místní speciality, v každé posteli se sní jiné sny. Vše lze najít někde na internetu a vložit dovnitř políček nebo mezi ně. Jaký je rozdíl mezi brazilskými a čínskými sny? Až kam je možné se dosnít v rámci poznávání světa?
Někdo se z kuchyně dostane ke zkoumání deštného pralesa a někoho jiného představivost zavede z postele rovnou do černé díry. Anebo do nitra letadla. V rámci jedné sítě je možné dojít klidně do lesa i do vesmíru najednou – cesty sítí vedou nejen do zeměpisu, ale i do historie, biologie nebo fyziky. Jsou to cesty do nitra zkoumavé prázdninové mysli. Do mysli, která má čas prozkoumávat svět. Ať se děti během neškoly učí, co je baví a zajímá. Zde je ukázka pro inspiraci, ale není to vzor. Může to být i jinak.
Je dovoleno sdílet sítě mezi více uživateli – děti mohou na jedné síti pracovat naráz se svými kamarády. Anebo rodiči. Knihofilm může popisovat i životy více rodin. Živý knihofilm má alespoň 21 uzlů (n>21 uzlů) a více než 2n cest mezi nimi. Není to snadná hra. Vyžaduje trpělivost, samostatnost a nápady. Hraje se jen tak, pro zábavu, prázdninově. Schválně kdo dokáže svůj knihofilm oživit…
Sdílejte, ať si děti co nejvíce hrají. A vy si hrajte taky…

Pošli to dál
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

One Response

  1. tom says:

    nice

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: