Vztahy

Jak technologie pracuje s našimi vztahy?

Zasíťováváme se.

Síťujeme a jsme síťováni.

Tvoří chytrý telefon součást našeho těla? A naší identity?

Jak se má náš profil k naší tváři?

Jak se tváříme na sociálních sítích?

https://www.vanityfair.com/culture/2015/08/tinder-hook-up-culture-end-of-dating

Co to znamená mít pár tisíc přátel na Facebooku.

Co si to prožíváme za vztahy, když jsou všude kolem digitální bytosti.

Třeba trojúhelník rodiče-technologie-děti.

V zasíťovaném světě není vztahů nikdy dostatek.

z článku, jehož odkaz je výše…

“Women do exactly the same things guys do,” said Matt, 26, who works in a New York art gallery. “I’ve had girls sleep with me off OkCupid and then just ghost me”—that is, disappear, in a digital sense, not returning texts. “They play the game the exact same way. They have a bunch of people going at the same time—they’re fielding their options. They’re always looking for somebody better, who has a better job or more money.” A few young women admitted to me that they use dating apps as a way to get free meals. “I call it Tinder food stamps,” one said.

No woman I talked to said she had ever asked for one. And yet, “If you’re a girl who’s trying to date, it’s normal to get dick pics all the time,” said Olivia, 24, a Brandeis graduate. “It’s like we have dicks flying at us.”

Men in the age of dating apps can be very cavalier, women say. One would think that having access to these nifty machines (their phones) that can summon up an abundance of no-strings-attached sex would make them feel happy, even grateful, and so inspired to be polite. But, based on interviews with more than 50 young women in New York, Indiana, and Delaware, aged 19 to 29, the opposite seems to be the case. “ ‘He drove me home in the morning.’ That’s a big deal,” said Rebecca, 21, a senior at the University of Delaware. “ ‘He kissed me good-bye.’ That shouldn’t be a big deal, but boys pull back from that because—”

They all say they don’t want to be in relationships. “I don’t want one,” says Nick. “I don’t want to have to deal with all that—stuff.” “You can’t be selfish in a relationship,” Brian says. “It feels good just to do what I want.” I ask them if it ever feels like they lack a deeper connection with someone. There’s a small silence. After a moment, John says, “I think at some points it does.”

Doporučujeme:

Důvěra

Svět je krásné místo k životu. V každý oka mžik mám vše, co potřebuji. Vše, co mám mít. Mám důvěru. Důvěru, že ať udělám cokoli, bude to v pořádku. Důvěru, že ať kdokoli druhý udělá cokoli, bude to také v pořádku. Svět je v pořádku a i já jsem v pořádku. I děti jsou v pořádku.

Empatie

Procvičujte dívání se na svět očima druhého.

Naslouchej mu.

Naslouchej jí.

Spolupráce

Samota neexistuje. Člověk nikdy není na světě sám. I kdyby se člověk rozhodl odejít na poušť, anebo se rozhodl zapomenout v bezrozhlehlosti kyberprostoru, nebyl by jen on sám.

Zkus dnes někomu pomoci.

Podej jí ruku.

Podej mu ruku.

Hranice

Žijeme v rychle se měnícím světě. Na všechno je neustále potřeba přicházet znova. Objevování hranic nikdy nekončí, proto je na světě nekonečno map. Svoboda jednoho začíná tam, kde začíná svoboda druhého.

Sdílení

Řekni jí to.

Řekni mu to.

Pošli to dál
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •