Digitální wellbeing

Digidetox

Digitální detox se zabývá krátkodobými řešeními naší závislosti na technologiích.

Digitální wellbeing

Nalézání klidu, spokojenosti a sebedůvěry v kontextu digitalizace společnosti a člověka.

Digiminimalismus

Snaha omezit nebo dokonce zcela vyloučit digitální technologie z každodenního života.

Zažij víkend bez sítě

Není povinné být neustále připojen/a. Když budeš digidetox trávit mimo známé prostředí, půjde ti to snadněji.

Odinstaluj si z telefonu sociálních sítě

Navštěvuj je pouze v určitý čas. Co by se stalo, když se přestaneš zaplétat do nekonečných nedialogů?

Žádný telefonní hovor není potřeba neodkladně vyřídit.

Každý mail umí počkat do dalšího dne (týdne).

Ještě nebyla vytvořena sociální síť, která by nepřežila tvou nepřítomnost.


Kde končí internet a začíná člověk?

Jezdi na výlety bez telefonu

Naplánuj si cestu předem. Zapiš si, kdy jede vlak. Jedeš-li autem, důvěřuj, že se vyznáš v cedulích podél silnice. Ve skutečnosti nepotřebuješ dvě stě dalších fotek.

Zkus mít jen jeden počítač

I telefon je počítač, tak třeba jen dva. Ve skutečnosti by ti na stole stačila jedna obrazovka, fakt…

Když si neustále s někým píšeš, když bez přestání sleduješ, co se děje na síti, když toužíš, aby si tě v kyberprostoru všímali, nenacházíš se náhodou zcela o samotě? I ve středu světa lze být dočista sám či sama…

Pokud se cítíš divně, nepříjemně nebo nepohodlně, protože nevíš, co se právě odehrává v kyberprostoru, je to známka, že se tvá duše ráda topí v hlubinách informačního oceánu. Všichni jsme dnes v nějaké míře závislí na technologických sítích. Ale v žádném případě není potřeba zažívat ve spojení s nimi pocity nespokojenosti a neklidu.

Jestliže člověk není ve spojení se sítí, s čím je ve spojení? Sám se sebou, se světem, s životem… Internet je jistě živou součástí světa, ale není žádný důvod, aby jako takový byl spouštěčem stresu, producentem strachu, zlosti či smutku nebo důvodem nízkého sebevědomí.



Wellbeingové setkání

Pohyb je cestou a hra je řešením. Budeme si hrát s vlastním tělem, rovnováhou, sebedůvěrou a především s klidem a spokojeností. Půl dne, den nebo celý víkend. Čím déle, tím lépe.

Mezitím si řekneme, jak je možné digitální detox, minimalismus a wellbeing zapracovat do našich každodenních záležitostí a také si popovídáme, jak se máme, zatímco se kolem nás digitalizuje společnost, zatímco svět stále více a více vnímáme optikou stroje. Je možné se z toho stroje dostat pryč, anebo se alespoň postavit vedle něj? Je to možné alespoň tehdy, když se k takovému kroku člověk sám rozhodne? Anebo už jsme všichni kyborgy a naše svobodná vůle je sladěna s potřebami a záměry stroje?

Budeme si povídat nejen slovy, ale především pohybem. Nepůjde o složité hýbání se, budeme si hrát intuitivní hry. Hra je nejpřirozenějším dětským pohybem a hlavním způsobem, jak děti poznávají svět. Toho můžeme využít, neboť všichni jsme byli dětmi a hrát si umíme, ačkoli často zapomínáme, jak je hraní přínosné a zdravé. Při hře se člověk cítí uvolněně, bez stresu. Hry, které vyzkoušíme, dovede hrát každý. Nelze v nich vyhrát, ani prohrát a je v nich dovoleno dělat chyby. Dokonce je dovoleno měnit pravidla a dokonce i nehrát a jen se dívat, jak si hrají ostatní. I pak člověk může poznat něco podstatného.

Nepůjde o předávání manuálu, ale o naladění se na vlastní tělo, mysl a duši. V každém z nás žije digidítě, které si dokáže jen tak zahrávat se světem, s druhými lidmi i samo se sebou. Anebo s chytrým telefonem, hejnem obrazovek a rojem emailů. A přitom se dokáže cítit klidně a spokojeně.

Existují dva proudy informací. První proudí do lidského nitra z vnějšku. Jemu věnujeme pozornost, když sedíme před obrazovkami a vsakuje se do nás informační oceán. Druhý proud vychází z našeho nitra ven. Tvoří jej pohledy, které vrháme kolem sebe, myšlenky, které sdílíme, světlo vycházející z lidských očí, když se radujeme a cítíme smysluplnost toho, co zrovna děláme. Při hrách, které budeme společně hrát, se naučíme zažívat tato proudění v rovnováze. Právě o to v digitálním wellbeingu jde.

Pokud chce, dokáže se člověk sžít s čímkoli.

S přívalem vln informačního oceánu, se svou závislostí na technologiích i sám se sebou.

Nakonec tu digitalizaci společnosti všichni zvládneme.

Máte zájem uspořádat setkání zklidňující Váš digiživot? Napište.