Doporučené knihy

Yalda T. Uhls – Mediální mámy a digitální tátové

Prozatím nejkompletnější průvodce výchovou v digitální krajině v českém jazyce.

,,Například herní konzole mají kamery s jednoduchým tlačítkem, které uživateli umožňuje pořídit si vlastní fotku. Mobil zavěšený nad dětskou postýlkou vyfotí miminko, když do něj kopne, a pak ho automaticky umístí na web… V několika posledních letech se význam fotografie zásadně proměnil; místo pořizování fotografií druhých lidí a krajiny se více zaměřujeme na vlastní obraz a zkušenost. Je to v ostrém protikladu k naší nedávné minulosti, kdy fotografie odrážely svět mimo nás. Tato transformace by mohla ovlivnit rozvíjející se identitu.” (str. 141)

danah boydová – Je to složitější. Sociální život teenagerů na sociálních sítích

Autorka šla a zeptala se amerických teenagerů, co dělají s mobilem v ruce a jak se mají.

,,Mnozí teenageři rádi před svými spolužáky a známými veřejně prezentují svá životní dramata tak, že jen zasvěcení vědí, o co jde, a ti, kdo by to vědět neměli, jsou takto sociálně izolováni. Tito teenageři jsou si vědomi, že mohou být přítomni i dospělí, ale také vědí, že by na jejich přímý dotaz dokázali vytvořit alternativní interpretaci toho, co bylo veřejně prezentováno. Díky kódování zpráv dokážou teenageři vyloučit z komunikace ty, kdo nejsou součástí vybraného kolektivu, včetně rodičů a vrstevníků stojících mimo jejich bezprostřední sociální sféru.” (str. 89)

Rachel Botsmannová – Komu se dá věřit? Jak nás technologie sblížily a proč by nás mohly rozeštvat

Studie o proměnách důvěry v digitální éře. Velmi důležitá kniha pro porozumění současnému světu.

,,Mám strach, aby mé děti nežily ve společnosti, kde se jediným faktorem vypovídajícím o jejich osobnosti stane skóre. V paranoidním světě, který je bude bez ustání nutit, aby prezentovaly idealizované portréty svých životů – nejen kvůli lajkům, ale i ve strachu z toho, jak si minutu po minutě, rok za rokem vedou ve srovnání s ostatními a jak se to projeví na jejich vyhlídkách do budoucna. Jak je mám naučit, co to znamená být sám sebou?” (str. 190)

Philip Zimbardo, Nikita D. Coulombová – Odpojený muž. Jak technologie připravuje muže o mužství a co s tím

Hrát počítačové hry a koukat na porno je zkrátka méně stresující než se bavit s holkama.

,,Byl jsem tím, čemu se říká “dnešní závislák”, prostě se mi bez omezení nabízel přístup k abnormální stimulaci, a protože jsem tomu holdoval léta, zaháčkovalo si mě to a vůči všemu ostatnímu jsem otupěl. Nebyl jsem ,,klasická ukázka závislostí” v tom smyslu, že bych si z porna nebo videoher udělal náplast na nějakou životní bolístku, začal jsem s tím, protože jsem si chtěl ,,vychutnávat nejrůznější potěšení”. Dnes se všude omílá, že k pornu se upne jenom ten, kdo má v životě potíže a hledá únik. Tohle nebyl můj případ, ani případ mnoha kluků se závislostí na pornu nebo videohrách, co znám: u mě konkrétně všechny patálie způsobila právě závislost.” (str. 82)

Adam Alter – Neodolatelné. Vzestup návykových technologií a byznys se závislostí

Při vzniku behaviorální závislosti mozek nepotřebuje chemické podněty.

,, Jistá moderní nemoc v současnosti postihuje dvě třetiny všech dospělých… Tou nemocí je chronický nedostatek spánku, který se rozšířil v důsledku používání smartphonů, elektronických čteček a dalších zařízení vyzařujících světlo. Nedostatek spánku je partnerem behaviorální závislosti a následkem dlouhodobého přepínání… Lidé tráví víc času u svých digitálních zařízení než spánkem.” (str. 71)

Gawan 2.1. – Průvodce rodičů po mediální džungli

Útlá brožurka vydaná Asociací waldorfských škol ČR.

,,Z širokého využívání některého zařízení přece vůbec nemůžeme vyvozovat, že by bylo nezbytné, abychom děti co nejdříve zasvěcovali do jeho ovládání. Slouží to pouze finančním zájmům velkých koncernů, když je ovládání elektronických zařízení propagováno ve vztahu k dětem. Tyto zájmy by však ve výchově a vzdělávání neměly mít žádný vliv. Rozhodující je otázka, zda dítě ve svém vnitřním vývoji je zralé vzhledem k požadavkům, které na něj takové přístroje kladou.” (str. 3)

Matěj Krejčí – DigiDetox. Jak na digitální minimalismus

Kniha plná poznatků o digitálním světě nabízející mnoho praktických rad.

,,Jde o to se naučit ovládat smyčku zvyku. Jakmile je vytvořen nový vzorec, chuť jít si zaběhat nebo nechat mobil bez povšimnutí se stane stejně automatickou jako jakýkoliv jiný zvyk. Zvyky totiž stejnou měrou pomáhají, jako škodí.” (str. 64)

Tanya Goodinová – Off. Digitální detox pro lepší život

Malá, ale krásná knížka s mnoha inspirativními nápady na život bez obrazovek.

,,Jedna z nejlepších věcí, které můžeme udělat pro své zdraví, je omezit používání displejů a zařízení spojených s technologiemi a jít se prostě ven projít. Ukázalo se, že chůze v přírodě spíš než v městském prostředí zlepšuje náladu a krátkodobou paměť u lidí s depresí, snižuje i množství opakujících se negativních myšlenek a mozkovou aktivitu spojenou s duševními nemocemi.” (str. 56)

Literatury k tématu je samozřejmě mnohem více, ale jejich vyčerpávající seznam není cílem této stránky. Například:

Pošli to dál
  • 9
  •  
  •  
  •  
  •  
  •