Energetická spotřeba AI

Spočítat, kolik AI žerou energie, je těžké (viz níže), především proto, že velké firmy (Google, Microsoft, Open AI, Apple a další) necítí potřebu se na tom počítání podílet, a tak nemáme ani základní data. Jen odhady…

https://www.sustainabilitybynumbers.com/p/ai-energy-demand

https://www.ll.mit.edu/news/qa-vijay-gadepally-climate-impact-generative-ai

Další zdroj, Goldman Sachs, což není úplně ekologická neziskovka: https://www.goldmansachs.com/insights/articles/AI-poised-to-drive-160-increase-in-power-demand

Obtíže při počítání

Překlad: Transparentnost v oblasti spotřeby energie firem zabývajících se umělou inteligencí má zásadní význam pro řešení dopadu modelů umělé inteligence generací na životní prostředí. Přesná čísla jsou však obtížně dostupná.

The Verge uvádí: „Odhaduje se, že například trénink velkého jazykového modelu, jako je GPT-3, spotřebuje necelých 1 300 megawatthodin (MWh) elektřiny; tedy zhruba tolik energie, kolik ročně spotřebuje 130 amerických domácností. Pro představu, hodina streamování Netflixu vyžaduje přibližně 0,8 kWh (0,0008 MWh) elektřiny. To znamená, že byste museli sledovat 1 625 000 hodin, abyste spotřebovali stejné množství energie, jaké je potřeba k tréninku GPT-3.“

Vzhledem k tomu, že tyto modely rostou – a množí se -, není jasné, v čem spočívá trend. Je možné, že spotřeba energie vzrostla s tím, jak roste složitost úkolů, které tyto umělé inteligence vykonávají, a jak se zvyšuje jejich přijetí. „Na druhou stranu je možné, že společnosti využívají některé z osvědčených metod, aby tyto systémy byly energeticky efektivnější – což by trend růstu nákladů na energii tlumilo,“ uvádí The Verge. Zjistit to s jistotou je téměř nemožné, protože společnosti, které tyto nástroje vytvářejí, se o své účty za energie s masami nedělí.

S tím, jak se společnosti stojící za velkojazyčnými modely stávají ziskovějšími, stávají se také tajnůstkářštějšími. Před několika málo lety zveřejnila společnost OpenAI podrobnosti, například jaký hardware používají a jak dlouho.

V těchto dnech nikdo jiný než Bill Gates význam této otázky bagatelizuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *