„Pro poetickou ekologii je fenomén hejna základním aspektem života. Jeho propojenost se zrcadlí ve stříbřitých hejnech barakud, v pokojném tanci delfínů, v drobném rybím potěru v klidných zónách moře u Kanárských ostrovů. V jednu se život projevuje tancem.
Hejno nemá inteligenci, je to inteligence.
Chování jedinců ve skupině se řídí jednoduchými pravidly. Vědci umějí chování hejna simulovat v počítačových programech, když se řídí základními pravidly: „Zůstaňte v blízkosti svého souseda, ale držte se dostatečně daleko, abyste zabránili kolizím. Dělejte to, co dělá váš soused.“ Díky lokální soudržnosti malých částí vzniká z hejna obrovský propojený celek. Tento celek však odhaluje více než jednoduché algoritmy, jež plodí jeho chování. V tomto ohledu je jakékoli hejno umocněný protějšek nás samotných. Je to, co jsme my, a co se snažíme si představit naším vědomým myšlením. Hejno nemyslí. Je to myšlenkový proces.“
(Andreas Weber – Cítí, tedy je, str. 265)
„Ptáci jsou sluneční paprsky v pevné podobě.“
(David Abram, Stávat se zvířetem, str. 239)
Ukázka hejna atomových bomb
Představujeme si, že AI přináší konec světa, konec lidstva a podobně. Jde o strach pocházející z filmů a knih.
Žádná technologická singularita není aktuální, vývoj chytrých strojů se nachází na míle daleko od obecné umělé inteligence nebo od chvíle, v níž se stroje rozhodnout vyhladit lidstvo.
Spíše dost blbneme ve společnosti poměrně hloupých chytrých strojů a zamilováni do vlastních strachů přijímáme jejich existenci.
Jedním z opravdu hloupých strojů je hejno dronů řízených AI. Vojáci, vojska a další zabijácká hejna strojů opravdu nepotřebujeme, nemusí existovat.
Zde ukázka obrázky hejna dronů maskovaných za ohňostroje budoucnosti. Protože ohňostroje jsou zlé kvůli ptákům a psům, což je pravda. Jejich náhražka bude zlá na lidi, proto si hejna dronů začínáme pěstovat. Snad se k tomu v Číně postaví jako tenkrát k čerstvé technologii střelného prachu. Nepoužívali jej k boji, jen na ohňostroje. Jak se k tomu postavíme u nás?