Jan Kršňák – O důvěře v digiděti

Přednáška Jana Kršňáka v rámci cyklu Káva a vzdělávání, Scio 24.11.2017.

O trojúhelníku rodiče-digitální média-děti.

V kolika letech potřebují děti dostat svůj první tablet nebo chytrý telefon? Digiděti jsou děti, které mají své osobní nastavení. Jak bezpečné jsou počítačové hry? Jak bezpečný je pro děti Internet? Co je násilí pácháné dětmi, co násilím na dětech a co je ještě bezpečná hra?  Co všechno se děje, když si dítě hraje s počítačem? O co jde, když si člověk zahrává se svým chytrým telefonem a důvěřuje mu? Co vše se může přihodit na sociální síti? Co znamená, že všichni po kapsách neustále nosíme přenosné počítače? Jestliže se naše společnost pozvolna digitalizuje, do jakého světa vychováme naše děti? Jak nastavit vztahy v trojúhelníku rodiče-média-děti? Jak důvěřovat, že vše jde zdravým směrem?

Děti se v digitálním světě orientují mnohem obratněji než my. Abychom je mohli provést mediální krajinou, měli bychom se v ní sami vyznat.

,,Ó Ammonie – daří se ti dobře?”

,,Samozřejmě,” řekl jsem, ,,jak vidíš, jsem učený a mám velký úspěch.”

,,Myslel jsem, jestli jsi šťastný a žiješ?”

Já se smál: ,,Přeci vidíš, že je vše dobré.”

Na to řekl stařec: ,,Viděl jsem tě přednášet. Vypadal jsi, že si děláš starost kvůli hodnocení svých posluchačů. Užíval jsi oduševnělé vtipy, aby ses posluchačům zalíbil. Často jsi mluvil učenou řečí, abys na ně udělal dojem. Byl jsi neklidný a uspěchaný, jako bys na sebe měl strhnout veškeré vědění. Nejsi sám v sobě.”

Ta slova mi zpočátku připadala směšná, přesto na mě udělala dojem a musel jsem proti své vůli dát starci za pravdu, protože on pravdu měl.

C. G. Jung – Červená kniha, str. 247

Pošli to dál
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

 

One Response

  1. Dobrý den, chtělo by to spíše odkaz na video a ne playist. Spustí se totiž tři paní… Místo vás.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: