Nicholas Smyth – Rozbij technopol!

První verzi překladu dělala AI, ladil jsem to, ale někde to ještě drhne, omlouvám se…

A proč se mezi mými studenty šíří pocit, který Freya India nazvala „nostalgií po časech, které jsme nikdy nepoznali“?

Naléhavě potřebujeme pochopit zdroj této úzkosti a nostalgie. V mém kurzu rozkrýváme tuto záhadu skrze dva myslitele, Marshalla McLuhana a Neila Postmana.


Postman byl McLuhanovým studentem na Fordham University v roce 1967. Je nemožné zde shrnout McLuhanovu širokou a neproniknutelnou filozofii. Místo toho se zaměřím na jeho nejcitovanější myšlenku: „Médium je zpráva“.


Ale proč předpokládáme, že slova jako „přátelství“ a „komunita“ se skutečně hodí pro život na sociálních sítích? Pouze tím, že tento předpoklad přijímáme, můžeme dospět k závěru, že sociální média skutečně mají tyto pozitivní účinky. Ale stejně jako datové centrum není „mrak“, dá se říci, že sociální sítě nejsou „komunity“.
Ještě před padesáti lety by nikdo nepopsal skupinu netělesných avatarů vyměňujících si názory a politické memy jako „komunitu“. My však necháváme fráze jako „online komunita“ vyjít z našich úst bez jediného zamyšlení. Tím se nejen podílíme na erozi našeho vlastního jazyka, ale také současně podléháme zničení našich vlastních morálních bariér.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *