
První drony – nepilotní letadla – byly jako cvičné cíle vyráběny již ve 2. světové válce. I ve válce ve Vietnamu používala americká armáda drony. Jejich skutečný nástup nastal za vlády prezidenta Obamy během válek v Afghánistánu a Jemenu. V současném rusko-ukrajinské válce prý brzy na řadu přijdou drony řízené umělou inteligencí.
Operátor dronů je pilotem a současně jím není, protože nesedí v letadle. Dron je letadlo či letadélko. Jeho operátor jej řídí na dálku a rozhoduje nejen o tom, kam má dron letět, ale také kdy má zabíjet.
Operátoři dronů, přestože se přímo fyzicky neúčastní bitvy, trpívají psychickými šrámy, protože zabíjení na monitoru je pořád zabíjení, když víte, že to není hra, ale opravdová válka. Post-traumatický syndrom se týká podobného procenta operátorů (4,3%) jako běžných vojáků (4-17%). Data pocházejí z textu Marka Vanžury Ontologie operátora.
Jelikož nedává smysl, aby při zabíjení drony trpěli lidé, dává smysl, aby za nás zabíjení lidí provozovali umělé inteligence.
Jedním z opravdu hloupých strojů je hejno dronů řízených AI. Vojáci, vojska a další zabijácká hejna strojů opravdu nepotřebujeme, nemusí existovat.
Zde ukázka obrázky hejna dronů maskovaných za ohňostroje budoucnosti. Protože ohňostroje jsou zlé kvůli ptákům a psům, což je pravda. Jejich náhražka bude zlá na lidi, proto si hejna dronů začínáme pěstovat. Snad se k tomu v Číně postaví jako tenkrát k čerstvé technologii střelného prachu. Nepoužívali jej k boji, jen na ohňostroje. Jak se k tomu postavíme u nás?


„Svébytnou, zajímavou a velmi znepokojivou kapitolou je pak využití „autonomních“ dronů. Jde o technologii, která už se na bojišti nepochybně objevuje a nejspíše z něj už nikdy nezmizí.
Jde o reakci na všudypřítomné rušičky, které mají přerušit spojení mezi operátorem a dronem. Autonomní drony jsou schopné se na označený cíl navést obvykle samy, i bez signálu, a rušičky tak na ně nemají žádný vliv. Obě strany v této oblasti rozhodně ve velkém experimentují – a obě také ohledně těchto dronů mlží a matou. Jak spolehlivé, rozšířené a účinné takové drony dnes jsou, tedy těžko hodnotit.“ (Matouš Lázňovský)