Digitální vzdělávání

Zde se nachází velmi stručný výběr aplikací, programů a stránek, které lze využít k výuce. Zdaleka tu nejsou uvedeny všechny.

Pokud objevíte něco, co Vám přijde zajímavé, anebo provozujete nějakou vzdělávací stránku, neváhejte napsat a doplníme seznam.

Aplikace jsou vhodné jednak k procvičování školní látky, tak k samoorganizovanému učení v případě domácích školáků či unschoolerů. V každém případě je vhodné, když dospělí aplikace dětem nabídnou, a pak už se nezabývají jejich využíváním ani výsledky. Většina z programů sama nabízí hodnocení a zpětnou vazbu. Pokud děti nejsou unavené probíráním nezajímavé látky v nevhodný okamžik a vystresované testováním, pak se stává, že se zaujetím se dobrovolně věnují matematice či gramatice v momentech, kdy byste to vážně nečekali. Berou to jako hru. Angličtinu se dnešní děti nejčastěji učí v počítačových hrách. O světě se nejvíce věcí dozvídají na Youtube. Pokud je vyzvete, aby na Internetu vyhledávaly informace, pravděpodobně si vystačí s Wikipedií.

Pro předškolní děti žádné vzdělávací aplikace nehledejte, existují jich mraky a všechno je to marketing cílený na rodiče, které chtějí mít chytré děti. Takže na všechny rodiče. Více než pracovat s počítačem, tabletem či telefonem se malý člověk potřebuje učit pracovat s tělem, smysly a svým lidstvím v tom nejširším smyslu slova.

Člověk se učí 24 hodin 365 dní v roce. Mozek nikdy nepřestává propojovat neurony a tělo se v každém oka mžiku života setkává s novou krajinou. Vnější i vnitřní. Platí to i pro děti, které jsou také lidmi.

Nechť je každý, kdo se zabývá vzděláváním dětí, klidný a spokojený sám se sebou. Pak nebude ve vzdělávání tolik stresu, aby děti uměly vše, co si my dospělí myslíme, že by umět měly. Ve společnosti, jejíž proměnlivost a komplexita vzrostla natolik, že porozumění vnějšímu světu je prakticky nemožné. Poznání vnitřního světa sice nemožné není, ale zase to není problém dětství ani dospívání…

Buďte v klidu a poznávání své i cizí si především užívejte. Je to hra. Zvědavostní. Ve 21. století částečně i počítačová.

Jsou virové prázdniny. Myslím, že nejlepší vzdělání si teď děti mohou najít samy. V sobě i všude kolem sebe. Pokud ale přesto máte potřebu, aby něco dělaly jakože vzdělávacího, vymyslel jsem pro ně virální hru.
Návod naleznete zde:

Umíme to – Online procvičování školního učiva

Trainbra.in – Kritické myšlení

 

Matika.in – procvičování matematiky

Gramar.in – procvičování češtiny

Patnáctiletému žáku bych mohl dát jedinou radu – nespoléhej se na dospělé, myslí to s tebou dobře, ale světu už nerozumějí. Doby, kdy bylo celkem rozumné je poslouchat, jsou dávno pryč. Vzhledem k zrychlenému tempu změn nerozeznáš nadčasovou moudrost od pouhého předsudku.

Nevíš, na co se můžeš spoléhat, a tak se chceš obrátit na techniku? To je ještě riskantnější, ta, když tě ovládne, už tě nepustí a staneš se otrokem její agendy… Na technice samé, když víš, co chceš od života – není nic špatného. Pokud to ale nevíš, tak si tě podmaní, vnutí ti svůj program, a až rozluští lidské emoce, přestane ti sloužit. Budeš otročit ty jí, neviděl jsi snad ty zombie, co bloumají po ulicích s tváří věčně skloněnou nad svými mobily? Kdo tady koho ovládá?

Vnitřní hlas nebyl nikdy věrohodný, buď byl ozvěnou státní propagandy, anebo komerčních reklam – a někdy jen biochemickou poruchou. S rozvojem učících se přístrojů bude možné manipulovat lidským citem.

Abys uspěl, budeš muset vynaložit velké úsilí a lépe poznat svůj operační systém. Vědět, kým opravdu jsi a co žádáš od života. Tohle je nejstarší rada na světě: ,,Poznej sám sebe!” Nikdy nebyla aktuálnější.

Yuval Noah Harari – 21 lekcí pro 21. století, str. 289

Zlatka.in – Jak zacházet s penězi

Geograf.in – Zábavný zeměpis

 

Learning A-Z – angličtina a něco navíc k tomu

CK-12 – angličtina a science k tomu

 

Matematika hrou

 MatMat

 

Programování – algoritmické myšlení

 

 

Mediální a informační gramotnost

 

 

 

Psaní na počítači

 

 

Prvky.com – chemie

Fyzikální šuplík

 

Matemág – matematika hravě

Občankáři – stránky plné materiálů

 

Mladý zdravotník – první pomoc

Badatelsky orientované vyučování

 

Geogebra – matematika a geometrie

PhET Simulations – science

 

Online kurzy a přednášky

 

Pošli to dál
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •