Láskyplná závislost na dětech, obrazovkách a živém světě

Z druhého úhlu pohledu jsme hostitelem a obrazovky jsou parazité. Technologie jako zlý pán, člověk jako sluha poslušně ohýbající hřbet. Posledních dvacet let, kdy je internet rozbitý, neboť jej požraly ziskuchtivé techfirmy živící se lidskou pozorností a časem, se člověk často nachází v této situaci. Jsme závislí na práci pro stroj a stroj po nás chce, abychom se chovali, jak píská a potřebuje. Jakmile pracujeme pro peníze, pracujeme pro stroj. Finanční systém je největší počítačovou hrou ze všech, my zaměnitelnými avatary na cestě k vyhoření.

Technologický pokrok nelze zastavit, říká se všude kolem nás, a tak běháme rychleji a rychleji, aby vše zůstalo na svém místě. když se na obrazovce něco ukáže, považujeme to za směrodatné, přestože i excelové tabulky a prohlášení vlády jsou vlastně jen digitálními obrázky. Jsme závislí na obrazovkách.

Naši nesmyslnou situaci lze nahlédnout z nového úhlu pohledu jako láskyplnou závislost, jako soužití či symbiózu. Ale nemůžeme to udělat z našeho moderního, osobního úhlu pohledu. To by vyžadovalo umístit se mimo stroj, mimo svět a to nelze. Musíme vzít v potaz i jiné pohledy, podobně jako rodič bere v potaz pocity, myšlenky a pohledy svých dětí.

Když už si zvykáme na nelidské pohledy sítě strojů, ať už protože chceme, jelikož se považujeme za jejich tvůrce, anebo protože to od nás vyžadují jejich obrazovky, telefony a programy, informujíce si nás k obrazu svému, mohli bychom si povšimnout, že síť se na nás dívá. Jako by byla živá. Sleduje nás a analyzuje, tvoří a přetváří, jakýmsi – prozatím nejasným, neorganickým – způsobem se rozmnožuje a přetrvává v čase.

Co kdybychom naše soužití s obrazovkami začali vidět jako soužití s rozsáhlou živou bytostí, technologického původu, s níž sdílíme jeden svět. Pak by se příběh o parazitismu mohl rozplynout jako kterýkoli jiný zbytečný směr uvažování. Rozplynulo by se při té příležitosti i pár dalších příběhů. Hlavně ten o jedinečnosti člověka a neživém světě.

Lidská mysl sídlí všude. Proto dokáže dohlédnout tak daleko. Až do nekonečna nebo dokonce i do nepředstavitelna. A tak jsme například vymysleli internet a umělé inteligence a ve hmotě stvořili nelidská vidění a nemyslitelné myšlenky. V digitalizované společnosti se lidská mysl často vyskytuje v digitálních světech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *