Rodiče a puberta digidětí

Webinář ve spolupráci s Děti jsou taky lidi

Někdy je třeba nechat děti venku, i když prší. Přestože dobře víme, že promoknou až na kost. Jen tak totiž mohou objevit, jak chodit mezi kapkami deště. Nejedno z nich se při tom naučí, jak déšť zapalovat.

Webinář od Děti jsou taky lidi pro rodiče, kteří se zabývají složitým vztahem dospívajících dětí a technologií a nabízí rodičům nové možnosti, jak se k tomu všemu postavit, jak pracovat se strachy a podpořit puberťáky ve zdravějším vývoji.

Dospívající jsou závislí na připojení k internetu. Nedokáží si bez něj představit byť jeden jediný den. V drtivé většině případů nejde o patologickou závislost, ale i to se může stát. Většinou jde o normální, běžnou, společensky zcela akceptovanou závislost na internetu. Což neznamená, že by z toho rodiče nemohli mít celou řadu rozporuplných pocitů. I o nich budeme mluvit. Nejen o životě dospívajících digidětí v online prostředích.

Pocity se lépe zvládají, když je člověk dokáže pojmenovat. Anebo když ví, že je pociťují i ostatní, že nejsou výhradně jeho.

Puberta je v životě člověka jedním z nejsložitějších období. Jestliže se částečně odehrává online, některé ze složitostí se stávají ještě složitějšími. Není lehké odpovědět na stovky zpráv denně, není ani snadné si na ně jen vytvořit názor. Není lehké být se všemi těmi lidmi na síti. Se všemi těmi, co znám a pravidelně je sleduji. A také s těmi, co neznám a nikdy jsem je neviděl, ale potřebuju je sledovat, i když jsou pro mě neviditelní a vzdálení. Ale co dneska znamená vzdálenost a co blízkost? Kdo to dokáže říct? Jak být součástí světa, když tolik času trávím sám doma jen se svou obrazovkou.

Kde končí mé tělo, když se má videa šíří kyberprostorem? Kde začíná můj pohled, když se vzhlíží v kameře telefonu? Jak říct tátovi, že to má úplně blbě, když zároveň potřebuju, aby mě ráno odvezl? Pípnutí telefonu. Co když ta zpráva, která právě přišla, konečně bude tou nejdůležitější? Co když na ní závisí můj život? Co když po ní už nebudu tím, kým jsem býval a svět už nikdy nebude stejný? Musím si to přečíst. Vydržím to ještě pár sekund, stejně vůbec nevím, co mi fotr právě vysvětluje, od začátku ho neposlouchám, prostě se otočím, odejdu, zavřu za sebou dveře a podívám se.

Během webináře se podíváme dospívajícím do očí. A hluboko za ně.

Třeba se v sociálních sítích a počítačových hrách nevyznáme tolik jako digiděti, možná se nám nelíbí, co dělají, možná z toho na nás jde děs a hrůza. Proč pořád kouká na horory? Možná jsme si život našich dětí představovali jinak. Možná stárneme a možná to vlastně vidíme spíš úplně správně a děs a hrůza jsou zcela na místě.

Každopádně tu teď stojíme. Jsme jejich rodiče, někdy klidní a chápající, jindy vzteklí a nevěřící vlastním očím. I za ně se během webináře podíváme. Přebývá tam dostatek zkušeností a lásky, abychom dospívajícím digidětem dokázali předat schopnosti, jež jim umožní žít smysluplný a radostný život. 

Přestože jsou zrovna v pubertě a často dávají najevo, že už od nás nechtějí vůbec nic. Přesto to zvládneme. Možná by jim to měli vysvětlit ve škole, napadne nás, ale pak si vzpomeneme, jaké to bylo a je nám jasné, že bude mnohem lepší, když se do toho pustíme sami. Na webináři si řekneme, jak na to.

Jak bude webinář probíhat?

Smyslem semináře je zodpovědět otázky, které řeší rodiče dospívajících digidětí, a tak bude nejméně polovina webináře věnována vašim dotazům.

Den po webináři obdržíte na email odkaz na záznam. Dále také budete mít možnost připojit se k podpůrné skupině Rodiče jsou taky lidi na Facebooku, kde bude možné volně diskutovat s ostatními účastníky a také s lektorem webináře.

Pro koho je webinář vhodný?

  • Pro všechny rodiče, jejichž děti procházejí digitalizovanou pubertou, anebo se na ni právě připravují sledováním YouTubu.
  • Pro ty z rodičů, co by byli rádi, aby jejich vlastní puberta nikdy neskončila.
  • Pro každého, kdo je s digitalizací života smířen a rád by téma technologií využil k prohloubení respektujícího přístupu k vlastním dětem.
  • A když vše vyjde, jak má, tak i pro ty, kteří tuší, že z nastupujících generací vzejdou krásní a mocní dospělí.

Co se ve webináři dozvíte?

  • Jak se mohou rodiče vyrovnat s permanentním používáním technologií během puberty…Proč je dospívající nemožné odtrhnout od jejich telefonů a proč není vhodné jim je brát…
  • Jaká jsou nebezpečí dospívání na síti a jak se dají případně řešit…
  • Jaké pocity mají děti ze svých zasíťovaných životů. Co se v nich odehrává, zatímco používají internet a internet používá je…
  • Jak digiděti objevují svou sexualitu a jak mobily proměňují jejich vztahy…
  • V jakých světech se dospívající pohybují, když se vydávají na každodenní výpravu po svých digitálních identitách…
  • Proč je důležité pěstovat v dětech sebedůvěru a že se k tomu hodí spíše důvěryplný vztah než strach a z něj plynoucí potřeba kontroly…
  • Co lze dělat, aby děti tváří v tvář obrazovkám nepřišly o lidský pohled na svět a staly se z nich smysluplně žijící dospělí…
  • Co rodičům přinášejí dospívající děti a proč nemusí být jednoduché jejich dary přijímat…
  • Že dnešní dospívání je jiné, než si jej pamatujeme my, hodně jiné. A že si můžeme uvědomit, že k němu máme spoustu co říct a mnohé můžeme udělat. Když vezmeme v potaz pohledy mladých lidí. Jen to nemusí být zrovna to, co si myslíme. 

A hejno odpovědí na Vaše otázky…

Další termíny webinářů s DJTL budou zveřejněny v lednu 2024.

Asi 100 minutové pozvánkové video: